Vedle různých projektů, exkurzí a dalších větších akcí se samozřejmě pořád něco děje …

4.B – školní výlet na Hamr na Jezeře díky projektu České spořitelny

Žáci 4. B by chtěli poděkovat České spořitelně za to, že si mohli vydělat peníze v projektu „ Abeceda peněz“ na školní výlet.

Děti si výlet maximálně užily. Ať už koupáním či krátkými výlety.

3.6. – pozdrav ze školy v přírodě

Vážení rodiče, přeji Vám krásné pondělní ráno a konečně posílám Vaše zlatíčka 

První den naší expedice proběhl zdárně a vypadal přibližně takto: 

Než jsme dorazili z autobusového nádraží k Mumlavským vodopádům, bylo naše skóre následující:  1 vytažené klíště, 1 odřené koleno a loket, 1 pití vylité v batůžku a když se o něco později přihnala menší bouřka s pětiminutovým slejvákem, zjistili jsme že dvě děti jdou bez pláštěnky – (tady vidíte, že papírů se seznamem věcí a upozorněními není nikdy dost 


Všechno jsme zvládli a jména neuvádím záměrně, abyste se zbytečně nenervovali, neboť nikdo nestrádá 

Zajímavosti : blízko Rýžoviště jsme u silnice našli malou zmiji! – naštěstí byla, stejně jako děti, bez dechu (sražena autem) a tak jsme si ji mohli prohlédnout!! 
nedaleko Dvoraček si kluci v lese všimli škraloupu sněhu – koulovačka v červnu, jupí! 
Ve čtyři hodiny jsme dosáhli vytouženého vrcholu – nadšení bylo veliké a stupňovalo se se vstupem do pokojů, výbornou svíčkovou omáčkou, kterou děti doslova vdechly, a bezva bylo i venkovní pré po večeři – bylo stále sluníčko a teploučko a tak na řadu přišly houpačky, fotbálek, pískoviště a jiné. Stihli jsme i kratší doplňovačku do deníku a samozřejmě oblíbenou sprchu. Uf. Krásný den. Dokonce jsme my, velitelky, zvládly usnout déle než děti!
Přeji Vám krásné pondělí a večer se ozvu s další reportáží, tentokrát možná i dříve… 

Horalka 

PS: Na fotce plné barevných trpaslíků zkuste najít svou ratolest – ukažte se, maminky! 

:-)
V cíli
Najdi mě 🙂

Zájezd do Skotska – 1.- 8. června 2019

9.A – A pancake day with Duncan Greenwood, 26. dubna

V pátek 26. dubna měla 9.A v rámci interdisciplinárního přístupu a metody CLIL (content and language integrated learning – integrovaná výuka předmětu a cizího jazyka) palačinkový den. Propojili jsme výuku praktických dovedností a angličtiny ve školní kuchyni. Tým záhy posílil náš nový lektor Duncan Greenwood, který nám předvedl, how to toss pancakes – jak obracet palačinky. Výuka se u žáků setkala s velkým ohlasem. 🙂

5.A – intenzivní kurz anglického jazyka s Noahem, 23. dubna – 26. dubna

Ke konci dubna to v 5.A ožilo – žáci komunikovali pět hodin denně pouze v angličtině. Průvodcem jim byl opět osvědčený Noah Krause, který si třídu záhy získal. Všichni zjistili, že se cizích jazyků bát nemusí – důležité je pochopit, co je potřeba a také nějak vyjádřit, co je potřeba. A žáci s překvapením zjistili, že TO JDE!!!

8.B – Jak se na Komeňáku pletlo …. 16. dubna 2019

V úterý před Velikonocemi přišli do budovy 1. stupně na Komenského náměstí kluci z 8.B, aby naučili mladší kamarády plést pomlázku. A to se jim také podařilo. Vysvětlovat a plést vydrželi statečně celé čtyři hodiny a někteří malí šikulové si tak domů odnášeli pomlázku spletenou z osmi proutků.

Naši odborníci na řemeslné činnosti z 8.B – vedoucí týmu 🙂

Zdobení vajíček voskem – družina

Před Velikonocemi nastal čas na tradiční akci družiny – zdobení vajíček voskem. Léta mezi děti přichází paní Dana Řeháková a seznamuje je s touto technikou. Opět velmi vydařené řemeslné odpoledne.

Symbolické ukončení zimy a vítání jara – družina

Jarní paprsky pozlatily stráně a družina se rozhodla zatočit s letošní tvrdou zimou opravdu symbolicky – vynášením Morany.

Družina – vynášení Morany

PéBéčko – hlasování 1.3. 2019

Po dopoledni plném nervozity a napětí jsme krátce po poledni dohlasovali a dočkali se výsledků. Vítězným návrhem se stal návrh třídy 6.A na nové sportovní dresy.

Dětská muzika – maškarní karneval pro děti 24.2. 2019

V neděli 24. února se konal tradiční maškarní karneval – dětská muzika. I přes krásné počasí, které lákalo spíše k pobytu venku, se dostavil hojný počet malých i velkých návštěvníků a ve 14.00 hodin mohlo veselí vypuknout naplno. O zahájení se postaraly mažoretky pod vedením paní učitelky Ivety Borzové.

Připravit ……..
… a jedeme

Neodmyslitelnou součástí našich školních akcí je vystoupení pěveckého sboru Kokrháček pod vedením paní učitelky Lucie Horákové, nejinak tomu bylo i dnes.

Pátá, právě již odbila ….

Paní družinářka Veronika Jínová měla pod palcem taneční rej. Zima rozhodně nikomu nebyla. 🙂

A nechyběly samozřejmě hry a soutěže pod taktovkou našich družinářek Miroslavy Komínkové a Veroniky Jínové.

Tři, dva, jedna, start!

Tombola se vyprodala rychlostí blesku, tančilo se, soutěžilo, hrálo, jedlo, pilo, hodovalo a když skutečně odbila pátá, šlo se spokojeně domů. Tak zase za rok.

9.A – intenzívní kurz anglického jazyka – 18.2. – 22.2. 2019

Noah with his crew

V týdnu od 18.2. do 22.2. 2019 proběhl ve třídě 9.A kurz anglického jazyka s Noahem. Letos třídu Noah opravdu nešetřil a žáci se pohybovali křížem krážem angličtinou – gramatikou, výslovností, reáliemi a slovní zásobou. Při loučení na všechny přece jenom dolehlo, že se v naší škole při této příležitosti vidí již naposledy. Děkujeme Noahovi za kurzy, které s ním žáci této třídy po tři roky absolvovali.

Prezentace projektů Pébéčka – 21.2. 2019

Ve čtvrtek 21. února se žáci 5. tříd a druhého stupně a jejich učitelé shromáždili v aule školy, aby zde prezentacemi svých návrhů zahájili kampaň v rámci projektu Pébéčko. Žáci se do projektu zapojili velice aktivně a přišli se spoustou zajímavých nápadů. Oceňujeme nejen kreativitu, ale i jejich zodpovědný přístup a svědomitou přípravu. Návštěvou nás potěšil i 1. místostarosta Semil pan Ing. Tomáš Sábl, duchovní otec Pébéčka v Semilech, který dětem projekt přiblížil. Všem zúčastněným děkujeme a těšíme se na férovou kampaň, která bude završena hlasováním příští pátek.

Týdenní intenzivní kurz angličtiny – 9.A, 18. – 22.2. 2019

Setkání školního parlamentu – 18.2. 2019

Dne 18. února se opět sešli zástupci školního parlamentu s vedením školy, aby projednali vývoj prací na návrzích do PéBéčka. V další fázi budou jednotlivé třídy připravovat své prezentace.

Školní parlament – 25.1. 2019

V pátek 25. 1. se sešli ke společnému jednání zástupci jednotlivých tříd s vedením školy. Na programu byly podněty vznesené jednotlivými zástupci a dále pak údržba pořádku ve škole i ve jejím okolí. Dále mohou jednotlivé třídy podávat návrhy na investici určité částky do prostředí školy v rámci participativního rozpočtu v duchu hesla ŠKOLA PRO ŽÁKY – ŽÁCI PRO ŠKOLU. Následně zástupci parlamentu z řad žáků obešli jednotlivé třídy a seznámili je s výsledkem jednání.

Školní ples – 18.1. 2019

Sotva jsme se v novém kalendářním roce opět ponořili do učení a práce, už tu byla další velká událost – školní ples.

Ve 21.00 hodin nastala slavností chvíle pro 9.B – na programu bylo jejich předtančení na téma „Cesta kolem světa„.

A svými milými slovy se jim podařilo dojmout a obměkčit jejich jindy neoblomného třídního pana učitele Milana Gardiána.

Proslov třídy 9.B
9.B is the best …. 🙂

Ve 22.00 hodin přišlo na řadu předtančení 9.A a nesmrtelná ABBA v jejich podání zvedla diváky ze sedadel …

Poděkování paní učitelce třídní – Lence Holubičkové – se také neobešlo bez slziček dojetí.

9.A děkuje
Paní učitelka Lenka Holubičková se svou třídou

A jak se blížila půlnoc, napětí ve sboru stoupalo, neboť stáří je neúprosné a u nás se ohlásilo velice razantně. Půlnoční překvapení nás stálo mnoho energie, ale i radosti a legrace při nacvičování. 🙂

Voda v Jizeře plyne, život jde dál a my se už těšíme na příští ples! Vaši duchem mladí učitelé. 🙂

8.A – týdenní intenzivní kurz anglického jazyka 7.1. – 11.1. 2019

8.A s Noahem

Třída 8.A vykročila do nového kalendářního roku opravdu svižně – týdenním intenzivním kurzem angličtiny. A opět s „naším“ Noahem a opět k maximální spokojenosti všech.

Tříkrálová sbírka – 8. a 9. 1. 2019

I v letošním roce se naše škola zapojila do Tříkrálové sbírky, kterou každoročně pořádá Charita Český republika. V těchto dnech můžete potkat naše koledníky, moc děkujeme za příspěvky. Více informací o sbírce najdete na adrese http://www.trikralovasbirka.cz

Dne 17.1. 2019 jsme obdrželi velmi potěšující zprávu, naše pokladnička číslo 425018 obsahovala 10.734,- Kč.

Tři králové ze ZŠIO

K + M + B + 2019 Christus mansionem benedicat

Naši králové navštíveným domům napsali nade dveře nápis K+M+B+2019. Nejsou to počáteční písmena jmen „Třech králů“: Kašpar, Melichar a Baltazar, jak se lidově traduje, nýbrž zkratka latinského Christus mansionem benedicat: Kristus požehnej tomuto domu

Přání do nového roku 2019

Vánoční besídka 21. 12. 2018

Poslední pátek před Vánoci se žáci i učitelé naší školy shromáždili v aule, aby si všichni navzájem popřáli pěkné vánoční svátky a šťastný nový rok. Úvodní melodie se tradičně ujal sbor Kokrháček pod vedením paní učitelky Lucie Horákové, dále své letošní vánoční přání naší školy zazpívala 5.A a pak již následovala klavírní vystoupení jednotlivých žáků. Nakonec si pro všechny připravil malý příspěvek i celý učitelský sbor.

Vystoupení sboru Kokrháček
A pečlivě trénovali i učitelé 🙂

Vánoční turnaj ve volejbale – 20. 12. 2018

Poslední čtvrtek před Vánoci patřil tradičně sportu – klasika ve formě volejbalového utkání.

Tým učitelů

Exkurze do Berlína a Tropical Islandu – pátek 7. 12. 2018

Kolem 8 hodiny příjezd do Berlína–zastávka u muzea Check Point Charlie a Berlínské zdi – East Side Gallery, následuje prohlídka historického centra – Braniborská brána, Říšský sněm – sídlo německého spolkového sněmu, Alexanderplatz, Neptunova kašnadóm, třída Unter den Linden, Evropské centrumnávštěva Televizní věže (vstupné v ceně zájezdu).

Krátké volno na návštěvu jednoho z adventních trhů, které jsou prakticky po celém Berlíně. Celkem jich je neuvěřitelných téměř 60 na nejrůznějších náměstích, bulvárech či v uličkách města.  

ZŠIO v Berlíně

Odpoledne přejezd do Tropical Islands– největší evropský aquapark, 6 600 m2 tropického ráje u Berlína.

Tropical Islands Berlin

Mikuláš – 5. 12. 2018

Ve středu 5. prosince se žáci 9.A a 9.B vydali jako poslové nebes i pekel za svými mladšími spolužáky i spolužačkami ze všech tříd prvního stupně a připravili jim krásnou mikulášskou nadílku.

Mikulášské čaje – 4. 12. 2018

Už několik let naše škola spolupracuje s Podkrkonošskou společností přátel dětí zdravotně postižených. Jsme zváni na jejich Mikulášské čaje, kde naši žáci zajišťují příchod Mikuláše, čertů a andělů. Letos se tohoto milého úkolu s velkým ohlasem a úspěchem zhostila třída 8.A paní učitelky Jaromíry Mikšové. Všem moc děkujeme.

8.A – Mikuláš, andělé a čerti na Mikulášských čajích v KC Golf

Vánoční jarmark – 29. 11. 2018

Ve čtvrtek 29. listopadu se konal tradiční vánoční jarmark. Ke koupi byla spousta výrobků našich žáků i jejich rodičů a učitelů – všem moc děkujeme. Zboží i občerstvení bylo návštěvníky vysoce ceněno a pulty se s postupujícím časem rychle vyprázdnily. Děkujeme 8.A za profesionální catering. 🙂

Vánoční jarmark v České spořitelně – 4.A a 4.B

V září přišla paní ředitelka České spořitelny spolu s asistentkou seznámit žáky s projektem ABECEDA PENĚZ. Děti měly za úkol vymyslet název firmy, kterou budou zastupovat, zvolit si ředitele firmy a finančního ředitele.

V říjnu jsme navštívili spořitelnu, kde nám zaměstnanci pověděli, co je náplní jejich práce.

Dva měsíce jsme vytvářeli vánoční výrobky, které jsme prodávali koncem listopadu na jarmarku ve spořitelně. Za peníze, které jsme si vydělali, pojedeme na školní výlet, na který se moc těšíme.

Žáci 4.tříd

Podnikatelé ze 4.B 🙂

Slavnost slabikáře – 16. 11. 2018

V pátek 16. 11. si prvňáčci prožili netradiční den! Celé dopoledne je provázela pohádka O zakleté princezně a děti měly tuto princeznu vysvobodit. Ptáte se jak? Čekalo na ně pět zkoušek, při kterých musely prokázat, že už umí nejenom některá písmenka, ale i skládat je do slabik a do slov. Školáčci všechny úkoly plnili s velkým nasazením a nadšením. Poslední hodinu jim dokonce přišel poděkovat za záchranu dcery sám král Čtenářského království Jiří I. a za odměnu jim předal slabikář a medaili!


Den válečných veteránů – 11. 11. 2018

Žáci 8.A se aktivně zapojili do veřejné sbírky pro válečné veterány. Podařilo se jim prodat všechny vlčí máky, které byly na prodej určené. Dle zprávy organizace Post bellum bylo v letošním roce vybráno celkem 1.290 406,- Kč a naše škola přispěla částkou 3. 406,- Kč. Děkujeme.

DEN VETERÁNŮ

11. listopadu 1918 byla podpisem příměří ukončena 1. světová válka. Tento den je po celém světě věnován památce válečných veteránů. KVĚT VLČÍHO MÁKU je symbolem veteránů, červené květy pokrývaly hroby padlých na západní frontě. Dnes si připomínáme veterány a padlé ze všech válečných událostí 20. a 21. století.

Veřejná sbírka ke Dni válečných veteránů probíhá ve dnech 1. – 11. listopadu 2018. Vrcholí ve dnech 9. až 11., kdy budou vlčí máky po městech celé ČR.

Naše škola Ivana Olbrachta Semily se účastní této akce již druhým rokem. Skupinky dětí ze třídy 8.A vybírají příspěvky ve škole, doma i v sousedství. V sobotu 10. 11. 2018 nabízeli s kasičkou květy vlčího máku celé dopoledne na Riegrově náměstí v Semilech.

V neděli 11.11. přijel na semilský ostrov sv. Martin, kde byla taktéž kasička ke Dni veteránů, kterou poskytlo Knihkupectví Na křižovatce, neboť naše školní byla již plná. Děkujeme všem, kteří do kasiček přispěli a podpořili tím i natáčení dalších svědectví pro Paměť národa, která je největší evropskou sbírkou příběhů 20.století.

Dana Dlabolová, ZŠ Ivana Olbrachta Semily

Žáci 8.A

Svatomartinská slavnost – neděle 11. listopadu 2018

neděli 11. listopadu, v podvečer dne svátku svatého Martina, rozzářily Komenského náměstí desítky barevných světel. Průvod lampionů se vydal od školy na Riegrovo náměstí a pokračoval až na Ostrov, kde už všichni netrpělivě očekávali příjezd Martina. Děti ho zkusily přivolat zpěvem písniček a povedlo se. Svatý Martin přijel i s doprovodem na nádherné bílé kobyle. Potom už si mohli všichni pochutnat na voňavých martinských rohlících, učitelským sborem s láskou pečených. Velký dík patří paní Kateřině Pechové a její kobylce Sojce ze Skal – bez těchto dam by nebylo možné akci uskutečnit.

Halloween – 31. 10. 2018

31. října se v aule školy konala halloweenská soutěž o nejlepší masky.

Umělecké maskérky se vyřádily

Cesta proti času – 22.10. 2018

Cesta proti času již pojedenácté

Soutěžní klání žáků semilských škol, Cesta proti času, nás vrací do historie Semil. Pořadatel Základní škola Ivana Olbrachta Semily připomíná každoročně dětem i dospělým důležitý svátek, vznik Československé republiky. Kdo procházel v pondělí 22.října dopoledne náměstím, nepřehlédl, že téměř dvě stovky dětí ze základních škol a gymnázia měly nejen na přechodech zelenou.

Akce se zúčastnili, jako každoročně, žáci ZŠ Ivana Olbrachta, ZŠ Dr.F.L.Riegra a primy a sekundy Gymnázia Ivana Olbrachta, kteří byli rozděleni do dvou kategorií. V první kategorii A soutěžilo 28 družstev dětí ze 4. a 5. ročníků, do kategorie B se zapsalo 30 družstev ze 6. a 7. ročníků ZŠ a primy a sekundy gymnázia. Na deseti zastávkách řešily děti otázky zaměřené na historii města, sté výročí republiky, dvousté výročí narození rodáka F.L.Riegra a 68.rok. Pokud správné odpovědi děti nevěděly, našly je v průběhu cesty pozorným sledováním nebo se mohly ptát občanů.

Z kategorie A převzalo „zlatou“ družstvo ze ZŠ Ivana Olbrachta ve složení David Kouble, Kryštof Mazánek a Matyáš Matura. Ze stříbra a bronzu se taktéž radovaly děti ze ZŠ Ivana Olbrachta.

Všechny tři stupně vítězů v kategorii B naopak ovládly děti z gymnázia. Zlatou získaly žákyně ve složení Karolína Bochová, Nikola Slabá a Vendula Sisrová.

Po jedenácti letech konání této akce si troufnu říci, že mnoho dětí má větší vědomosti o svém městě než dospělí. A to je dobře. Smyslem této akce není postavit do soutěže jen ty nejlepší děti, nejedná se o žádnou olympiádu, smyslem je přivést děti k zájmu o historii města, v němž žijí a chodí do školy.

Akce nabývá každým rokem na velikosti, proto i přípravě je věnováno mnoho času. Přesto se najdou okamžiky, kdy je třeba improvizovat. Největším nepřítelem je v tomto období zima. A udržet děti do doby vyhlášení výsledků v klidu je pro učitelský doprovod při tak veliké účasti nadlidský výkon.

Poděkování patří ZŠ Ivana Olbrachta za organizaci celé akce, Josefu Zajícovi a Janě Pavlatové za perfektní zajištění startu a cíle, pracovníkům muzea za teplé zázemí, městu za ceny, městské policii za zajištění bezpečnosti dětí po městě, KC Golf za ozvučení, Libereckému kraji za přidělení grantu, z něhož bylo hrazeno občerstvení pro soutěžící, všem žákům devátých tříd z Olbrachtovky za pomoc na stanovištích, učitelům všech třech škol za přípravu dětí na akci a v neposlední řadě všem téměř 200 dětem za účast a dobré výsledky.

Eva Šírová, ZŠ Ivana Olbrachta

9.B – Ruské kuželky se seniory v penzionu

V rámci projektu naší školy ZŠ I. Olbrachta a Sociálních služeb Semily „Najdi si svého dědečka a babičku“ se žáci 9.B opět jedno říjnové odpoledne vydali mezi seniory do penzionu. Měli asistovat a pomáhat babičkám a dědečkům při hře Ruské kuželky, které mají v zahradě za penzionem. Bylo překvapivě krásné podzimní slunečné a teplé počasí, takže si to všichni skutečně mohli společně užít a hrát naplno.

Exkurze 5.A a 5.B do Josefova a Hradce králové

Dne 8. října se třídy 5. A a 5.B vydaly na exkurzi nejprve do josefovské vojenské pevnosti, kde pro ně byla připravena zážitková prohlídka. Dále byla na programu návštěva Hvězdárny a planetária v Hradci Králové. Pomocí úžasného projekčního systému se žáci na chvíli ocitli na procházce sluneční soustavou. Exkurze byla nejen vhodným doplňkem učiva přírodopisu a dějepisu, ale především hezkým zážitkem pro obě třídy.

Moštování v roubenkách

Třídy 2.B a 4.B v září navštívily zelenou roubenku v Jílovecké ulici, kde si děti vyzkoušely vlastnoruční výrobu jablečného moštu. Musely oprat a oloupat jablka, nakrouhat je, na ručním lisu vymačkat šťávu a pak už si mohly pochutnávat na slaďoučkém moštu. Z jablíček také vytvářely různé obrazce a vyzkoušely si zde i frotáž. Děti byly nadšené, moštování je bavilo, a tak děkujeme paní Lence Hřibové, která akci organizovala.

Semilský pecen 2018

V sobotu 8. září měla naše škola svůj stánek na Ostrově, zájemci si zde mohli zasoutěžit.

Stánek ZŠIO na Semilském pecnu – žáci 8. A a 9.A